Otoczenie rynkowe

Rynek bezpieczeństwa IT

Według prognoz firmy analitycznej IDC, wydatki firm i instytucji publicznych na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni w Europie wzrosną w 2023 roku o 12,2 proc., a w 2027 r. wyniosą 79 mld dolarów. IDC przewiduje, że zarówno oprogramowanie, jak i usługi bezpieczeństwa znajdą się w centrum nowych inwestycji z dwucyfrowym wzrostem do 2027 r. i w Polsce będą rosły w tempie zbliżonym do Europy. Do października 2024 r. kraje członkowskie UE muszą dostosować się do Dyrektywy

 

NIS2, której celem jest zwiększenie ogólnego poziomu cyberbezpieczeństwa. 17 stycznia 2025 r. wchodzi DORA, projekt rozporządzenia dotyczącego cyfrowej odporności, którym objętych zostanie ponad 22 tys. instytucji finansowych w całej Unii Europejskiej.

 

Powyższe dane stanowią dobry prognostyk dla wzrostu zainteresowania rozwiązaniami Grupy Passus, do których należą głównie usługi i oprogramowanie wspierające ciągłość działania sieci i aplikacji, gromadzenie i analizę danych a także zapewniające kompleksowe bezpieczeństwo środowiska IT

Rynek oprogramowania APM/NPM

Rynek oprogramowania do zarządzania wydajnością infrastruktury IT obejmuje w szczególności rozwiązania APM (ang. Application Performance Management) do monitorowania wydajności aplikacji i NPM (ang. Network Performance Management) do monitorowania wydajności sieci’

 

Firma analityczna Gartner definiuje narzędzia APM jako platformy analityczne, które zapewniają wgląd w stan i wydajność aplikacji, a w coraz większym stopniu także w bezpieczeństwo. Z kolei rynek monitorowania wydajności sieci (NPM) wg Gartnera obejmuje narzędzia, które wykorzystują kombinację źródeł danych w celu zapewnienia całościowego obrazu działania sieci (w tym sieci on-premise, chmurowych, hybrydowych i innych).

 

Passus S.A. jest prekursorem rozwiązań typu APM i NPM na rynku polskim, z powodzeniem wprowadził takie marki jak Opnet (firma została przejęta przez jednego z liderów rynkowych – Riverbed) czy Fluke Networks (obecnie NetScout). Dynamika rozwoju tego rynku w Polsce jest umiarkowana. Zarząd ocenia popyt w Polsce jako stabilny, lekko rosnący. Biorąc jednak pod uwagę ogólnoświatowe trendy, a także fakt, iż Polska będzie stopniowo niwelować różnice wobec najbardziej rozwiniętych gospodarek można się jednak spodziewać dalszego wzrostu popytu na rozwiązania NPM/APM także w Polsce.

Rynek rozwiązań chmurowych

Według firmy analitycznej Forrester sześciu największych dostawców chmury miało 26,4% udział we wzroście nakładów na technologie w latach 2018-2022. Forrester prognozuje też, że rynek chmury publicznej zwiększy się do 2026 roku ponad dwukrotnie, osiągając 1 bilion dolarów i zagospodaruje blisko jedną czwartą globalnych wydatków na technologie IT. Wiodącym dostawcą chmury publicznej na świecie jest Amazon Web Services (AWS), której partnerem jest należąca do Grupy Chaos Gears S.A.

 

Co istotne, dynamicznie rośnie nie tylko wykorzystanie infrastruktury w chmurze, ale także rynek usług świadczonych w oparciu o tę infrastrukturę. Analitycy IDC wskazali, że na koniec 2021 roku, pięciu największych dostawców usług (Amazon, Microsoft, Salesforce, Google oraz SAP) miało 40% udziału w tym segmencie, a jego dynamika rok do roku wyniosła 37%.